drogą na zachowanie zdrowia jest oddech.
Rola płuc w medycynie chińskiej jest dużo większa, niż w medycynie zachodniej. Poza procesem oddychania, płuca mają inne ważne funkcje, takie jak poruszanie, rozpraszanie i dystrybucję energii qi (energii witalnej) i płynów w całym ciele. W rzeczywistości, płuca pośredniczą w transporcie płynów w organizmie, odżywiają i nawilżają różne organy ciała.
W medycynie chińskiej wskazuje się, że krążenie krwi jest oparte na krążeniu qi. Tak więc ruch qi doprowadza do krążenia krwi, a stagnacja qi prowadzi do stagnacji krwi.
Ruch qi oparty jest na procesie oddychania. Podczas oddychania każdy cykl wdechu i wydechu popycha krążenie qi w ciele. Nawet podczas snu nie możemy przestać oddychać nawet na minutę. Stąd oddychanie jest tak istotne w każdej terapii prowadzonego przeze mnie Pacjenta.
Świadome i głębokie oddychanie pomaga nie tylko zaopatrzyć organizm w wystarczającą ilość tlenu, ale jednocześnie sprzyja uspokojeniu i odprężeniu. Damian Jędrzejczyk z Human Therapy, który nauczył mnie tej metody wskazuje, że od prawidłowej i zrównoważonej pracy układu oddechowego zależy praca niemalże wszystkich układów zintegrowanych w ciele człowieka. Ma on wpływ zarówno na aspekt somatyczny, jak i psychiczny funkcjonowania człowieka. Reguluje temperaturę ciała oraz ma bezpośredni wpływ na prace serca czy kurczenie i rozkurczanie naczyń krwionośnych.
Prawidłowy oddech wymaga prawidłowej pracy przepony oraz innych mięśni oddechowych. (...) Oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej, ale stanowi istotny element wymiany informacji pomiędzy tymi dwiema jamami. (...)
Przepona nadaje ruch limfie. 60 % węzłów chłonnych ciała znajduje się pod przeponą. Prawidłowy oddech powoduje wytworzenie przez przeponę ujemnego ciśnienia w węzłach chłonnych i stymuluje to ich oczyszczanie. Ma to niebanalny wpływ na odpowiedź układu odpornościowego. Prawidłowy oddech będzie pozwalał systemowi obronnemu płuc do zwalczania pierwszego etapu choroby".
Niedotlenie organizmu prowadzi do powstawania środowiska kwaśnego, które m. in. przyczynia się do powstawania stanów lękowych.
Praca z oddechem polega na wykonaniu przeze mnie w gabinecie mobilizacji oddechowej na Pacjencie. Metoda ta jest zupełnie inna niż ta, którą możesz znać, np. z lekcji jogi. Odpowiednimi ćwiczeniami z ciałem Pacjenta uruchamiam komponenty oddechowe, mobilizuję układ oddechowy do działania, a przede wszystkim uaktywniam pracę przepony.
Co do zasady mobilizację oddechową wykonuję w gabinecie raz. Następnie rolą Pacjenta jest codzienna, indywidualna praca z oddechem. Podczas spotkania z Pacjentem uczę wybranego systemu oddechowego, który przy długoterminowym zastosowaniu wpływa na:
-
odśluzowanie organizmu
-
drożność zatok
-
brak spadków energii w ciągu dnia
-
brak natłoku myśli
-
lepszą jakość snu
-
zanik chrapania i niedrożności nosa podczas snu
-
poprawę zdrowia przy takich dolegliwościach, jak endometrioza, hashimoto, torbiele w piersiach, nadciśnienie, choroby układu krążenia, zaburzenia trawienia, problemy z zasypianiem.
Ważnym aspektem w terapii z Pacjentem jest jego regularność i systematyczność oraz stosowanie się do zaleceń, które towarzyszą pracy z oddechem. Jednym z takich zaleceń jest połączenie oddechu z ekspozycją na zimno.
Mój wykładowca słusznie zauważa, że "bardzo bliska korelacja układu oddechowego i krwionośnego wymaga mobilizacji nie tylko wewnętrznej, ale także zewnętrznej. Najważniejszym czynnikiem zewnętrznym mającym globalny wpływ na reakcje układu krwionośnego i oddechowego jest zimno, w zasadzie jest... brakiem ciepła.
Naczynia krwionośne to rozległa sieć zaopatrująca każdą pojedynczą komórkę w tlen za pomocą krwi. (...) Gdy na naczynia krwionośne działa ciepło, energia pracuje swobodnie. (...) Zimno, czyli brak ciepła automatycznie doprowadza do reakcji dostosowawczej. Naczynia obwodowe zmniejszają swoją średnicę, a krew jest transportowana do narządów, których prawidłowa praca i funkcja jest konieczna do przeżycia, czyli do nerek, płuc, wątroby i serca."
Badania dowiodły, że regularna praca z oddechem w połączeniu z ekspozycją na zimno przyczynia się do zmian w układzie naczyniowo-oddechowym, a także ma wpływ na jakość życia, w takich aspektach jak jasność umysłu, decyzyjność, czy samoorganizacja.
Zbuduj nowe zdrowe nawyki, zapisując się na pracę z oddechem. Kliknij w poniższy przycisk, celem umówienia wizyty.