FAQ, CZYLI CO TRZEBA WIEDZIEĆ O AKUPUNKTURZE
- Monika Konopka
- 20 mar 2023
- 2 minut(y) czytania

Jak wygląda zabieg akupunktury w gabinecie?
Zabieg akupunktury polega na wkłuciu w ciało Pacjenta igły akupunkturowej o bardzo niewielkiej średnicy, której zadaniem jest wywołać impuls, bodziec organizmu do regeneracji.
Igły stosowane w gabinecie są różnych długości, co do zasady stosuję igły nieprzekraczające długości 2,5 cm. Igły pakowane są w warunkach sterylnych, w opakowania pojedynczo lub po 5/10 sztuk. Igły są jednorazowe i po zabiegu przekazuję je do utylizacji.
Przed pracą z igłami przeprowadzam z Pacjentem obszerny wywiad na temat trybu życia i dolegliwości Pacjenta. Rozmowa z Pacjentem dotyczy nie tylko stanu fizycznego Pacjenta, ale także jego kondycji umysłowej, stanu emocjonalnego, relacji społecznych, sytuacji w pracy. Podczas rozmowy zwracam uwagę na ton głosu Pacjenta, jego oddech, mimikę twarzy, czy też język ciała. Następnie zgodnie z medycyną chińską badam puls Pacjenta, temperaturę ciała, reakcję brzucha na ucisk. Proszę także Pacjenta o pokazanie języka, na podstawie którego również mogę dokonać analizy i postawić diagnozę, dobrać odpowiedni sposób leczenia.
Tuż po wywiadzie wykonuję pierwszy zabieg akupunktury. Pacjent leży na stole do masażu. Ten moment dla wielu Pacjentów jest kluczowy podczas pierwszej wizyty, dlatego też zwracam szczególną uwagę na atmosferę podczas wykonywać wkłuć. Często korzystam z uzdrawiającym dźwięków Solfeggio, które relaksują Pacjenta. Liczy się dla mnie bezpieczeństwo, zaufanie i komfort Pacjenta.
Ile trwa zabieg akupunktury?
Zabieg trwa od kilku minut do godziny. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od dolegliwości Pacjenta i metody oraz techniki, którą dobrałam.
Czy igły do akupunktury są jednorazowe?
Tak, igły do akupunktury są sterylne i jednorazowe. Opakowanie otwierane jest przy Pacjencie. Po zabiegu igły poddawane są utylizacji.
Czy do zabiegu Pacjent powinien się odpowiednio przygotować?
Przy każdej terapii, na której pracuje się z ciałem, warto by Pacjent zadbał przed zabiegiem o dobry sen. Jednak wiem, że nie zawsze jest to możliwe, bo przyjmuję w swoim gabinecie także Pacjentów, którzy mają problemy z zaśnięciem, często budzą się w nocy, ich jakość snu mówi dużo do życzenia. Po to jest zabieg akupunktury, by w takich dolegliwościach Pacjentowi pomóc.
Istotną kwestią jest też, by Pacjent co najmniej na 2 godziny przed zabiegiem zjadł lekkostrawny posiłek i nie przychodził o pustym żołądku.
Na zabieg warto ubrać się wygodnie, najlepiej w dres.
Czy akupunktura jest bolesna?
Każdy Pacjent ma inną reakcję na wkłucie igły podczas zabiegu. U większości z nich śmiało mogę powiedzieć, że chodzi o dyskomfort, a nie ból. Pacjenci odczuwają "prąd" lub mrowienie w nakłutej okolicy, które po czasie przechodzi. Często zapominają, w którym obszarze mają wkłute igły, co jest rzeczą naturalną.
Jak długo powinno trwać leczenie akupunkturą?
Każdy przypadek Pacjenta jest inny. Najlepsze efekty przynosi terapia oparta na zasadzie 90 dni. Według medycyny chińskiej, w jaki sposób teraz traktujesz swoje ciało, przyniesie skutki za trzy miesiące. Związane jest to z cyklicznością życia, przyrody, pór roku, procesów regeneracyjnych zachodzących w ciele Pacjenta.
Zalecam odbyć kurację, która trwa od 9 do 12 tygodni, z częstotliwością 1 zabieg tygodniowo lub od 15 do 24, z częstotliwością 1 zabieg raz na dwa tygodnie.
Zmiany zazwyczaj są już zauważalne po 5 zabiegach. Jednakże większość moich Pacjentów zamianę potrafi już odczuć po jednym lub dwóch zabiegach. Dzieje się tak dlatego, że często terapię akupunktury stosuję naprzemiennie z innymi zabiegami, które są dostępne w moim gabinecie, a które wiem, że w połączeniu przyniosą rezultaty.
Comments